Üleskutse: lastekaitsepäeval teeme lastele pai, avades südame
Eeskujuliikumine Valge Õhupall kutsub kõiki inimesi üles lastekaitsepäeval, 1. juunil kell 11:11 võtma oma igapäevatoimetustest hetke, et teha lapsele pai.
Pai saab teha ka virtuaalselt – avades südame, mille sisse on kirjutatud pai saajad või #lapselepai, ning jagades sellest sotsiaalmeedias pilti või videot. Võttes aktsioonist osa, anname avalikult teada, et laste märkamine ja lastest hoolimine on meie jaoks oluline.
Laps või täiskasvanu, noor või vana – me kõik tahame vahel pai. Olgu pai siis füüsiliselt, sõnades, mõtetes või pilguga edasi antud. Aktsiooni “Teeme lapsele pai” seos lastekaitsepäevaga on sümboolne ja taotluslik. Laste hoidmine ja kaitsmine on loomulik ja väga oluline osa lapsevanemaks olemisest. Igal tehtud pail on eriline hoolivust näitav ja turvatunnet loov tähendus, ning seda sõltumata vanusest. Mida kaugemale jääb lapsepõlv, seda erilisemaks muutub vanematelt ja vanavanematelt saadud pai!
Aktsiooni eestvedaja Tamo Vahemetsa sõnul tuleb pai erilisus esile vaid siis, kui seda teeb lapsele väga lähedane inimene, näiteks lapsevanem või vanavanem. „Üks pai võib tähendada rohkem kui tuhat sõna. Pai on kui võlupuudutus, mis loob turvatunde, ning imerohi, mis aitab üle saada raskustest. Tehes lapsele pai, anname talle edasi selge sõnumi – me märkame üksteist ja hoolime üksteisest. Seepärast on lihtne meeles pidada ka aktsiooni toimumise sümboolset kellaaega 11:11,“ lisas ta.
Aktsioonis osalemine on lihtne: tee lapsele pai, jäädvusta hetk ning jaga sotsiaalmeedias, kasutades teemaviiteid #lapselepai ja #märkame11hoiame11.
Virtuaalse pai tegemiseks lõika valgest paberist välja süda, kirjuta sinna sisse pai saaja(d) või siis lihtsalt #lapselepai, edasta see video või foto pai saajatele ning jaga sotsiaalmeedias, kasutades teemaviiteid #lapselepai ja #märkame11hoiame11.
Lisaks vanematele, vanavanematele ja teistele inimestele kutsume virtuaalse pai aktsioonis osalema ka organisatsioone. Südame avamisega saab organisatsioon näidata, et seab oma tegevuses olulisele kohale tänastele lastele tervema ja turvalisema tuleviku loomise.
Lisainfo:
Tamo Vahemets, eestvedaja
5045112, info@valgeohupall.ee
www.valgeohupall.ee, www.facebook.com/valgeohupall
Kodanikualgatus Eeskujuliikumine “Valge Õhupall” koondab endas vastutustundlikke organisatsioone nii era- kui ka riigisektorist, kes osalevad sektorite ülestes ühistegevustes. Eeskujuliikumise eesmärk on väärtustada teadlikult eeskujuks olemist ning sellega kaasnevat vastutust turvalisema elukeskkonna kujundamisel.
KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
- Miks ja kellele on sellist aktsiooni vaja?
- Aktsiooniga tuletame meelde pai erilisust. Pai vajavad kõik, nii suured kui väikesed. Igal lapsevanema või vanavanema pail on lapse jaoks eriline sõnum.
- Pai näitab, et lapsest, sõltumata vanusest, hoolitakse ja teda märgatakse.
- Paiga anname märku, et lapse tegu või valik oli õige. Paiga me tunnustame ja lohutame.
- Pai loob kindlustunnet ning aitab kiiremini raskustest üle saada.
- Kus aktsioon läbi viiakse?
- Eri kohtades üle Eesti või väljaspool seda. Püüdke lihtsalt olla 1. juunil kell 11.11 oma lapse kõrval ja teha talle pai, vastavalt võimalustele, kas siis füüsiliselt või mõtteliselt.
- Avalikel üritustel, kus aktsioon toimub, annavad sellest märku korraldajad. Aktsioonide korraldajatel palume informeerida ka meid planeeritavatest tegevustest. 2019 aastal viidi aktsioon läbi ca 20 erinevas eestimaa paigas.
- Facebookis on loodud sündmus “Teeme lapsele pai 2020”, milles on võimalik kõikidel FB kasutajatel osaleda.
- Aktsiooni toimumise hetke (kell 11:11) aitavad meelde tuletada mitmed raadiojaamad
- Loomulikult saab ka nutiseadmetes meeldetuletuse õigeks ajaks aktiveerida.
- Keda oodatakse osalema?
- Kõiki lapsi ning nende vanemaid ja vanavanemaid. Vanaema ja vanaisa saavad pai teha oma lastele ja lapselastele, vanemad lastele, laps nukule. Lapse vanusel ei ole piiranguid, pai vajavad kõik.
- Organisatsioone, kes oma tegevuses seavad esikohale tervema ja turvalisema tuleviku loomise, sest just neid väärtusi silmas pidades ja järgides tehakse tänastele lastele mõtteline pai.
- Mida peaks aktsioonis osalemiseks tegema?
- Tegema 1. juunil kell 11.11 oma lapsele pai.
- Pai saab teha nii füüsiliselt, heade mõtetega kui ka andes märku, et hoolid.
- Distantsilt märku andmiseks, lõikama paberist välja südame kuju, kirjutama sinna sisse pai saaja(te) nimed või #lapselepai ning jäädvustama, selle avamise. Seejärel saata südame avamise video/pildi oma läheasele või jagama seda sotsiaalmeedias.
- Soovitame aktsiooniga seotud postitustele lisada teemaviiteid #lapselepai #teemepai #terveeestihoolib ja @valgeõhupall ning kasutada valgeid õhupalle.
- Mida teha, kui last pole 1. juunil kell 11.11 sinu kõrval?
- Aktsiooni mõte on näidata oma hoolivust. Te võite lapsele helistada, kirjutada, varem või hiljem kohtudes pai teha.
- Avalikult oma hoolivuse näitamiseks on kõige lihtsam viis liituda Facebookis loodud sündmusega “Teeme lapsele pai”. Kui oled lapsevanem, siis saad märkida, et osaled sündmusel. Kui sul endal veel lapsi pole, aga tahad vanematele aktsioonist märku anda, võid kirja panna, et oled huvitatud.
- Samuti saab sümboolse pai saab teha ka distantsilt, avades pai saajatele südame.
- Kui korraldatava ürituse ajakava ei võimalda 1. juunil kell 11.11 lastele pai teha, kas siis võib aktsiooni korraldada mõnel muul ajal või päeval?
- Kõige olulisem on oma lapsele pai teha. Kui sündmuse toimumisaeg ei ühti aktsiooni toimumisajaga, siis võib korraldada toetusaktsiooni, mis erineb põhiaktsioonist vaid toimumise aja poolest.
- Soovitame toetusaktsioon ajastada kellaajale, mis viitaks põhiaktsioonile. Näiteks kell 15.11, 17.11 vms.
- NB! Südamete avamised on sotsiaalmeedias teretulnud kogu lastekaitse päeva jooksul ning päev enne ja pärast seda.
- Kas ettevõtetel, organisatsioonidel, huviringidel on võimalik aktsioonis osaleda?
- Kui ettevõte, organisatsioon või huviring korraldab 1. juunil kogupereürituse, võib ürituse aktsiooniga siduda.
- Teretulnud on ka toetusaktsioonid ka 1. juunile eelneval või sellele järgneval päeval. Kuna aktsioon toimub sellel aastal tööpäeval ja tööajal, siis on võimalik organisatsioonidel kutsuda üles oma töötajaid ja liikmeid ühiselt andma oma lastele märku, et temast hoolitakse.
- Märku saab anda helistades, saates sõnumeid või siis teha sotsiaalmeedia postitusi.
- Samuti on organisatsioonidel võimalik korraldada ühiselt südamete avamine ning seda ettevõtmist sotsiaalmeedias jagada.
- Facebookis sündmuse loomisel soovitame märkida sündmuse kaaskorraldajaks Valge Õhupall, teemaviited #valgeõhupall, #teemelapselepai – niimoodi jõuab info ka meieni.
- Kuidas saavad ettevõtted ja organisatsioonid aktsiooni toetada?
- Parim toetus on aktsiooni toimumisest informatsiooni levitamine, omapoolsete üleskutsete tegemine ja sündmuste või toetusaktsioonide korraldamine. Kui ettevõtmine teid kõnetab ja tahate korraldajatele oma abi pakkuda, kirjutage palun info@valgeohupall.ee.
- Kas tegemist on ühekordse aktsiooniga?
- Tegemist on noore traditsiooniga, sest esimene aktsioon toimus alles 2019 aastal. Usume, et ühisest üle-eestilisest pai tegemisest saab lastekaitsepäeva lahutamatu ilus traditsioon. Päev, mil kõik vanemad annavad oma lastele märku, et nad hoolivad neist ja selle kinnituseks teevad neile pai.
- Kas tegemist on poliitilise aktsiooniga?
- Kindlasti ei ole aktsioon poliitiline, küll aga on poliitikud teretulnud aktsioonis osalema. Poliitiku staatus ei vähenda grammivõrdki tema rolli lapsena ja lapsevanemana. Ning samuti on oluliline, et poliitikud oma otsuseid tehes mõtleksid ka lastele ja nende tulevikule.
- Kes on aktsiooni korraldaja?
- Aktsiooni korraldab eeskujuliikumine “Valge Õhupall”. Eeskujuliikumisega liitunud organisatsioonide loetelu on leitav: https://valgeohupall.ee/osalejad/
- Erinevatele küsimustele vastab aktsiooni eestvedaja Tamo Vahemets, e-post: info@valgeohupall.ee, tel: 5045112.
- Kodanikualgatusena asutatud Eeskujuliikumine „Valge Õhupall“ on väljakasvanud EV100 ühiskingitusest “Aga Mina”. Eeskujuliikumise eesmärk on tervema ja turvalisema Eesti kujundamine, tehes seda oma isikliku eeskuju kaudu.