Eeskujuliikumine Valge Õhupall kutsub tähistama 01.06 Lastepäeva ning kell 11:11 tegema ühiselt oma lastele pai, kinkima neile toredaid ja meeldejäävaid elamusi.
Aktsiooni “Teeme lapsele pai” seos Lastepäevaga on sümboolne ja taotuslik. Igal tehtud pail on eriline hoolivust ja turvatunnet loov tähendus ning seda sõltumata vanusest. Üks pai võib tähendada lapse jaoks rohkem kui tuhat sõna… ütles aktsiooni eestvedaja Tamo Vahemets.
Kutsume kõiki üles tähistama 1. Juunil Lastepäeva
Anname lastele teada, et oleme nende jaoks 100% olemas. Küsime neilt, mida nad tahaksid sellel päeval koos teha või kuhu koos minna ning täitma võimalusel need koosolemise ja -tegemise soovid.
Kui lapsed on juba suured ja asuvad eemal, siis võiks nendega võtta ühendust ja lihtsalt head Lastepäeva soovida.
Organisatsioonidel ja äriühingutel on võimalus kaasa aidata Lastepäeva tähistamisele, toetades töötajate lastega koosolemise võimalusi, korraldades sündmusi või pakkudes lastega peredele soodustingimustel erinevaid teenuseid ja tooteid.
Et korraldataval ühistegevustel oleks laiem ühiskondlik toetus, soovitame võimausel sündmuse kõrghetke ajastada kella 11:11-ks. Sellisel moel saame kõikjal teha koos lastele pai ja sümboolselt üksteisele öelda “Märkame üksteist ja hoiame üksteist. #Märkame11Hoiame11
- Koos mängida mänge, lapse poolt kehtestatud reeglite järgi;
- Koos valmistada hommiku-, lõuna-, õhtusöök või küpsetada kondiitritooteid, vms;
- Koos pesta hommikul ja õhtul hambaid;
- Koos olla looduses, teha sporti, matkata, jalutada, toimetada aias, jne;
- Koos minna kultuurisündmusele, muuseumisse, teatrisse, kinno, jne;
- Koos avastada uusi maitseid, nii kodus kui ka külastades toitlustusasutusi;
- Koos teha käelisi tegevusi, joonistada, voltida, nikerdada, jne;
- Koos külastada sõpru, sugulasi, jne;
- Koos tutvuda uute linnade ja kultuuridega;
- Koos mõtiskleda elust, kultuurist, (riigi) ajaloost, perekonna päritolust, juurtest jne;
- Koos sõlmida lahti suhtepuntraid ja unistada paremast tulevikust.
Lühidalt: Teeme lapsele pai ja kingime neile positiivseid elamusi. Näiteks tähistama seda päeva nii eriliselt, et laps tunneks, et see on tema pidupäev
Lastepäevaga seotud tegevuste kajastamisel sotsiaalmeedias, palume lisada teemaviited:
- #Märkame11Hoiame11
- #Lastepäev
- #TeemaLapselePai
- #LapselePai
Erinevatele küsimustele vastab aktsiooni eestvedaja
Tamo Vahemets
e-post: info@valgeohupall
tel: 5045112
- Miks ja kellele on sellist aktsiooni vaja?
Aktsiooniga tuletame meelde pai erilisust. Pai vajavad kõik, nii suured kui väikesed. Igal lapsevanema või vanavanema pail on lapse jaoks eriline sõnum.
Pai näitab, et lapsest hoolitakse ja teda märgatakse. Paiga anname märku, et lapse tegu või valik oli õige. Paiga lohutame, see aitab kiiremini raskustest üle saada. - Kus aktsioon läbi viiakse?
Eri kohtades üle Eesti või väljaspool seda. Püüdke lihtsalt olla 1. juunil kell 11.11 oma lapse kõrval ja teha talle pai, vastavalt võimalustele kas siis füüsiliselt või mõtteliselt.
Avalikel üritustel, kus aktsioon toimub, annavad sellest märku korraldajad.
Loomulikult saab ka nutiseadmetes meeldetuletuse õigeks ajaks aktiveerida. - Keda oodatakse osalema?
Kõiki lapsi ning nende vanemaid ja vanavanemaid. Vanaema ja vanaisa saavad pai teha oma lastele ja lapselastele, vanemad lastele, laps nukule. Lapse vanusel ei ole piiranguid, pai vajavad kõik. - Mida peaks aktsioonis osalemiseks tegema?
Tegema 1. juunil kell 11.11 oma lapsele pai.Kinkima lapsele positiivseid elamusi. Näiteks tähistama seda nii, et laps tunneks, et see on tema pidupäevJagama soovi korral ühistest emotsionaalsetest hetkedest fotosid, videolõike ja sõnumeid sotsiaalmeedias. Soovitame aktsiooniga seotud postitustele lisada teemaviiteid #lapselepai / #teemepai / #lastepäev / #teemelapselepai ning kasutada valgeid õhupalle. - Mida teha, kui last pole 1. juunil kell 11.11 sinu kõrval?
Aktsiooni mõte on näidata oma hoolivust. Te võite lapsele helistada, kirjutada, varem või hiljem kohtudes pai teha.Avalikuks märkamise näitamiseks on kõige lihtsam viis liituda Facebookis loodud sündmusega “Teeme lapsele pai”. - Kui korraldatava ürituse ajakava ei võimalda 1. juunil kell 11.11 lastele pai teha, kas siis võib aktsiooni korraldada mõnel muul ajal või päeval?
Kõige olulisem on oma lapsele pai teha. Kui sündmuse toimumisaeg ei ühti aktsiooni toimumisajaga, siis võib korraldada toetusaktsiooni, mis erineb põhiaktsioonist vaid toimumise aja poolest. Soovitame toetusaktsioon ajastada kellaajale, mis viitaks põhiaktsioonile. Näiteks: kell 15.11, 17.11 vms. - Kas ettevõtetel ja organisatsioonidel on võimalik aktsioonis osaleda?
Kui ettevõte või organisatsioon korraldab 1. juunil kogupereürituse, võib ürituse aktsiooniga siduda. Teretulnud on ka toetusaktsioonid kas 1. juunil või mõni päev varem või hiljem. Facebookis soovitame märkida sündmuse kaaskorraldajaks Teeme Lapsele Pai ja lastepäevaga seotud teemaviiteid, niimoodi jõuab info ka meieni. - Kuidas saavad ettevõtted ja organisatsioonid aktsiooni toetada?
Parim toetus on aktsiooni toimumisest informatsiooni levitamine, omapoolsete üleskutsete tegemine ja sündmuste või toetusaktsioonide korraldamine. Kui ettevõtmine teid kõnetab ja tahate abi pakkuda, kirjutage palun info@valgeohupall.ee. - Kas tegemist on ühekordse aktsiooniga?
Aktsioon viidi läbi esmakordselt 2019 aasta 01. juunil, seega on tegemist juba traditsiooniks kujunenud ettevõtmisega, millest on saanud Lastepäeva lahutamatu ja loomulik osa – võimalus avalikult märku anda, et lastevanematena hoolime oma lastest, tehes neile pai. - Kas tegemist on poliitilise aktsiooniga?
Kindlasti ei ole aktsioon poliitiline, küll aga on nii poliitikud kui ka avaliku elu tegelased teretulnud aktsioonis osalema. Euroopa Parlamendi valimised on selleks ajaks lõppenud ja lastele tähelepanu pööramises pole midagi taunimisväärset. - Kes on aktsiooni korraldaja?
Aktsiooni korraldab eeskujuliikumine “Valge Õhupall”. Eeskujuliikumisega liitunud organisatsioonide loetelu.
Kodanikualgatus Eeskujuliikumine Valge Õhupall, koondab endas vastutustundlikke organisatsioone nii era- kui ka riigisektorist, kes osalevad sektorite ülestes ühistegevustes. Eeskujuliikumise eesmärk on väärtustada teadlikult eeskujuks olemist ning sellega kaasnevat vastutust turvalisema elukeskkonna kujundamisel.