Riina Solman, rahvastikuminister
Iga laps on oma vanemate kallim vara. Iga laps on väärtus omaette. Iga lapsevanem annab parima, nii nagu suudab ja millised on tema pere võimalused.
Meie riigil on juba üks heldemaid vanemahüvitisi maailmas ja hiljuti tõusis laste- ja perede toetus suurtele peredele, kus kasvab kolm või enam last, 500 euroni kuus. See on ühe mõjuvaima tegurina kasvatanud Eestis ka sündide arvu. Lasterikkuse toetamine on oluline, kuna pea pooled täiskasvanud on pärit kolme- ja enama lapsega perest. Kui me toetame lasterikkaid peresid, mõjutame me positiivselt korraga väga suurt osa lastest. Lisaks sellele, et toetuse rakendamise järel on kolmandate laste sünd kasvanud veerandi võrra, on see oluliselt parandanud ka olemasolevate laste elujärge. Sügava materiaalse ilmajäetuse määr kolme ja enama lapsega peres on langenud 2016. aasta 7,7 %-lt 2018. aastal 4,1%-le ja on veel vaid veidi kõrgem kui 1-2 lapsega perede puhul (vastavalt 3,7% ja 3,1%).
Hüvitised ja haavatavate toetamine – see kõik on vajalik ja oluline. Kuid mis puudutab lähedust ja tähelepanu, siis seal ei pruugi jõukamate perede lapsed olla paremas olukorras.
Mis on päriselt oluline? Lähedased peresuhted. Et meie pered oleksid tugevad. Et jaksaksime igapäevatoimetustes, muredes ja rõõmudes püsti jääda, ega laseks end tuultel pikali pühkida. Siin on riigil perede toetamiseks ja peresõbraliku Eesti kujundamiseks palju võimalusi toe pakkumiseks. Me võime tahta, et Eestis lapsed sünniks ja rahvastik kasvaks, aga oluline on mõelda, kui hästi ennast juba olemasolevad inimesed tunnevad. Paljudes olukordades ei ole vaja raha, vaid rohkem tähelepanu. Perest ja lähedusest hakkavad kooruma kõik muud asjad meie elus.
Samas on elus ikkagi palju neid ootamatuid olukordi, kus raskused võivad viia perekonna turbulentsi. Keegi ei soovi, et meie väikese Eesti väikesed kodanikud kannataksid või tunneksid puudust. Vaadates, kust me tuleme, on üsna loogiline, et kõigil peredel ei õnnestu materiaalselt edukas olla. Vaesust, puudust ja ilmajäetust on maailmas igal pool, seda on püütud ja püütakse likvideerida, kuid siiani tulutult. Siinsamas Eestis on laste absoluutne vaesus tänase üldise arengutaseme juures juba häbiväärne.Eestis tuleks kindlasti alustada just lastest ja lastega peredest. Rääkides õigustest, on kõige elementaarsem õigus lapse õigus inimväärsele elule, toidule ja eluasemele. Tühja kõhuga on raske olla õnnelik või teha koolitükke.
On kurb, et piltlikult ei mahu kogu Eesti rahvas sõitma esimesesse vagunisse ja paratamatult on osad meist jäänud viimasesse vagunisse koos oma perede ja muredega. Nad ei peaks aga jääma üksinda! Võtame eesmärgiks märgata sellises olukorras vähemalt kõiki lapsi ja aidata nende vanemaid lastele elementaarse tagamisel! Neid, kes jäävad ilma tavaperedele loomulikult kättesaadavatest asjadest ja kelle vanemad tunnevad seepärast süüd, et nad lastele vajalikku pakkuda ei saa. See peaks saama ühiskondlikuks hoiakuks ja kohustuseks meile teistele sel juhul.
Probleemiks ka meie riigis on vaesuse põlvkondlik edasikandumine. Kui vaesuse tsüklit ei õnnestu meie põlvkonnal läbi lõigata, sünnivad uued lapsed taas kitsastesse oludesse, kus lihtsalt ei suudeta omakorda oma lastele pakkuda seda, millest ise ilma on jäädud.
Pakkusin valitsuse tegevusprogrammi osa “Peresõbralik Eesti” üheks mõõdikuks laste absoluutse vaesuse määra. Meie eesmärk võiks olla, et ükski laps Eestis ei elaks absoluutses vaesuses ja ei läheks magama tühja kõhuga. Valitsuse tööplaani panime eesmärgina kirja vähendada laste absoluutset vaesust 3,1 %-le ja ma usun, et tegelikult me suudame enamat.
Mida saab veel paremini teha? Lasterikastele peredele suunatud teenuseid ja toetusi tuleb edasi arendada. Üks olulisemaid kitsaskohti, kus lasterikkad pered on teistest suuremas kitsikuses, on eluase ja siin tuleb suurte perede kodutoetuse programmi rakendada ja võimalusel laiendada. Ees on ootamas suvepuhkus, lastele kaua oodatud ja tore aeg. Samas pikk periood vanematele, kes käivad tööl, ega saa laste järele vaadata, klapitades aegu vanavanemate ja hoidjatega, kui neid võimalusi üldse on. Kusagil on puudu just nii vajalikust tasuta koolieinest, mis vaheajaks ära jääb. Paljud mured on seotud tasuta huvihariduse puudumisega. Siin on võimalik riigil koos omavalitsustega vajalikku tuge pakkuda suvise tasuta huvihariduse ja tasuta suvesupi näol – vajadusel kasvõi omavalitsuse ruumides.
Järjest enam sünnib Eestis, (aga ka mujal maailmas) eripäraseid lapsi, ja see ei tulene ainuüksi keskkonnast ja toitumisest. Omanäoliste ja omapäraste laste probleemile ei ole täna üheseid lahendusi. Kaasav haridus on tore, kui eripärase lapse kõrval seisab tugiisik. Nii tavakooli õpetajatel kui neil lastel koos vanematega on stress, kui laste eripäradega ei suudeta arvestada nii palju kui nende arenguks vaja. Vajame laste kasvatamisele abiks tugisüsteeme, tugiisikuid, vanemluse koolitusprogramme. On suur soov, et alates alusharidusest peavad olema võrdsed võimalused kõigile lastele riigi poolt tagatud. Me ei vaja abivajajate selekteerimist kastidesse, kuid universaalseid toetusi kõigile sarnaselt ning tugisüsteeme haavatavatele.
Iga laps on oma vanemate kallim vara. Iga laps on väärtus omaette. Iga lapsevanem annab parima, nii nagu suudab ja millised on tema pere võimalused. Alati ei ole vaja raha, vaid rohkem tähelepanu. Perest ja lähedusest hakkavad kooruma kõik muud asjad meie elus. Ja kui vajab, peab ka riik appi tulema.
Osalen täna, lastekaitsepäeval, kell 11:11 Valge Õhupalli aktsioonis „Teeme lapsele pai“ ja kutsun üles teisigi. See on tore kodanikualgatusest sündinud idee ja pai tegemine ei maksa midagi. Märkame paiga oma lapsi, aga samas ka täiskasvanuid, kes on omakorda kellegi lapsed. Ka sõbrapai kulub täna ära, sest me kõik vajame tunnustust! Pai minult kõigile lastele!
Eeskujuliikumine “Valge Õhupall” kutsub üles täna, kell 01.06.2019 kell 11:11, katkestama üheks minutiks oma rutiinsed tegevused, et teha lapsele pai. Paid vajavad kõik, nii väikesed kui ka suured. Paiga anname edasi selge sõnumi – me märkame üksteist ja hoolime üksteisest, seepärast on lihtne meeles pidada ka aktsiooni toimumise erilist kellaaega 11:11.