Tallinna Tervishoiu Kõrgkool (TTK) koos Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) võtavad osa üle-euroopalisest vähiennetuskampaaniast PrEvCan
Kampaaniaga tutvuda siin
Kampaania raames on TTK erinevate erialade tudengid kaasatud ennetussõnumite loomisse ja teemakohastesse tegevustesse.
TTK tervisedenduse eriala II kursuse tudengid on kampaania raames võtnud fookusesse suitsetamise ning fookusgrupiks lapsevanemad. Uuritakse, kuidas mõjub suitsetav vanem lapsele sh veel sündimata lapsele ning kas last mõjutab ka passiivne suitsetamine?
Tegevuste läbiviimisele on õla alla pannud ka eeskujuliikumine Valge Õhupall liige Tervisekeskus Corrigo.
Novembrikuu vältel jagatakse teemakohast erinevates meediakanalites infot ja mõtteid ning kuu lõpus toimub Tervise Arengu Instituut (TAI) eksperdi ja PERH tervishoiuspetsialisti(de)ga koostöös teemakohane virtuaalne kohvihommiku/teeõhtu, kus on võimalik esitada ekspertidele teemakohaseid küsimusi ning saada neile ka vastuseid.
Kohtumisel saavad osaleda kõik huvilised.
Muutus algab sinust, ole eesujuks!
Rohkem infot:
Evelin Kruusalu
tel: 56242708
e-post: evelin.kruusalu@student.ttk.ee
Tubakatooted ja rasedus
Laps võib tubakast ohustatud olla juba siis, kui ta ei ole veel sündinud. Seda sellisel juhul, kui ema suitsetab või on passiivne suitsetaja ehk kui lapseootel naine on keskkonnas, kus tal on läbi teiste tubakatoodete tarvitajate kokkupuude tubakasuitsu või -kemikaalidega.
Kuidas laps sellega kokku puutub?
Raseduse ajal jagab ema lootega kõike, mis satub tema kehasse, k.a. tubakasuits. Sündimata beebi saab mürgiseid kemikaale tubakasuitsust läbi platsenta. Tubakamürgid takistavad lootel saada hapnikku ja toitaineid, mis on vajalikud kasvuks.
Kui lapseootel naine viibib tubakasuitsuses keskkonnas, saab loode läbi platsenta vereringe mürgiseid ühendeid nagu nikotiin, vingugaas jmt.
Seetõttu ei mõjuta raseda ja loote tervist mitte ainult ema suitsetamine, vaid lisaks ka isa ja teiste pereliikmete tubaka tarvitamine.
Kõik, kes viibivad suitsetajaga ühes ruumis või viibivad tema lähedal, hingavad sisse samu ohtlikke kemikaale kui suitsetaja.
Passiivse suitsetamise oht kaasneb ka teiste suitsetatavate tubakatoodete ja nendele sarnaselt kasutatavate toodete tarvitamisega, nagu vesipiip või e-sigaret.
Vaata lähemalt:
- Tervise Arengu Instituut – Tubaka mõju rasedatele ja lastele.
- Terviseinfo – Tubakas ja rasedus
- Tubakainfo.ee